« Belmont home

Student Research Awards



College of Arts and Sciences Awards Day Ceremony

The Biology Department Scholarship Award

2013 Recipient: Fatin Jweinat

This competitive scholarship is given to the Summer Scholar Communities student(s) whose work is deemed superior by faculty advisors. Past recipients are:

2012:  Samera Berhane
2011: Kathryn Parsley
2010: Sara Bentley
2008: Sachin Amin
2007: Michelle Howell
2006: Stacey Apple
2005: Amanda Stinnett and Ashley Dozier
2004: Kristin Furman and Alex Grzesczak



123rd meeting of the Tennessee Academy of Science
Motlow State Community College
November, 2013


megan
Botany Session
Student Poster Presentation


Second Place: Megan Swaine
(Research Advisor -- Dr. Darlene Panvini)



ashley
Botany Session
Student Poster Presentation


Third Place:  Ashley Allen
(Research Advisor -- Dr. Steve Murphree)



crystal
Health and Medical Sciences Session
Student Poster Presentation

Second Place:  Crystal LeBlanc
(Research Advisor -- Dr. Jennifer Thomas)



haley
Zoology Session
Student Poster Presentation


First Place:  Haley Ellison
(Research Advisor -- Dr. Steve Murphree)



kari
Zoology Session
Student Poster Presentation

Second Place:  Kari Morse
(Research Advisor -- Dr. Darlene Panvini)





122nd meeting of the Tennessee Academy of Science
Vanderbilt University
November, 2012
Cell and Molecular Biology Session
Student poster presentation
  • First Place: Fatin Jweinat     
    (Research Advisor -- Dr. Robert Grammer)
  • Second Place: Lacey Dunkley     
    (Research Advisor -- Dr. Robert Grammer)
  • Third Place: Rachel Garland
    (Research Advisor -- Dr. Nick Ragsdale)
Microbiology Session
Student poster presentation
  • Third Place: Shea Harrison
    (Research Advisor -- Dr. Jennifer Thomas)
Botany Session
Student poster session
  • Second Place:  Emma Ghulam Jan
    (Research Advisor -- Dr. Darlene Panvini)



2013 Tennessee Academy of Science (TAS)
Middle Division Collegiate Meeting
Belmont University, Nashville, TN
April 6, 2013


Cellular/Microbiology Session

First Place:  Fatin Jweinat 

Second Place:  Lacey Dunkley  


Zoology Session

First Place:  Lauren Land  

Second Place: Breanna Poore  

Third Place:  Anna Beth Jones


Botany/Ecology Session

First Place:  Parth Majmudar

Second Place:  Jessica Braden

Third Place:  Rachel Chandler



connect